Kosova Dhe Shqipëria Gati Për Bashkimin?A jeni Pro apo Kunder!VOTO

7 months ago me fal 0

Kurti, një shqiptar etnik së bashku me rreth 90% të popullsisë 1.8 milionëshe të Kosovës, u kërkoi votuesve të zgjedhin anëtarët e lëvizjes së tij nacionaliste të majtë Vetëvendosje, të cilët garojnë për vende në parlamentin shqiptar në 25 Prill, me një fushatë anti-korrupsion.

Ishte anti-korrupsioni dhe kundërshtimi i elitave të ngulitura politike që çuan në zgjedhjet e mëdha të Vetëvendosjes më 14 shkurt. Kurti tani shërben si kryeministër ndërsa aleati i tij, Vjosa Osmani, u betua si president në 4 prill. Vetëvendosja ka 58 vende nga 120 vende në Kuvendin e Kosovës – duke krijuar një shumicë me mbështetjen e 10 politikanëve të pakicave joserbe.

Në Shqipëri, një rezultat i tillë është jashtëzakonisht i vështirë, veçanërisht duke pasur parasysh që Vetëvendosje po garon në vetëm tre qarqe me udhëheqësin e saj. Boiken Abazi kandidon në kryeqytetin e Tiranës. Zgjedhjet e Shqipërisë këtë muaj mbeten një garë me dy favorite, me Partinë Socialiste të Edi Ramës dhe Partinë Demokratike të Shqipërisë, nën Lulzim Bashën.

Vetëvendosje, e cila ka qenë aktive vetëm për dy vjet në Shqipëri, mund të mos kalojë as pragun prej 1% për të hyrë në parlament, sipas sondazheve të fundit.